Championships Boys Track and Field, and Cross Country

BOYS TRACK & FIELD AND CROSS COUNTRY INDIVIDUAL STATE CHAMPIONS

 Anthony Ambush

1968 – 200m

1968 – 440m Relay

1969 – 800m Relay

 


Eric Ambush

1965 – 1600m Relay

 

 


Clyde Baker

1965 – 1600m Relay

 

 


Ronnie Beard

2001 – Indoor 55m Hurdles

2001 – 100m High Hurdles

2002 – 110m High Hurdles

2003- Indoor 55m Hurdles

2003 – 110m High Hurdles, 300m Low Hurdles, Triple Jump

 


Quenton Beard

2004 – 300m Low Hurdles

 

 

 


Mike Bowie

1968 – 440m Relay

 

 


Deon Boyce

1986 – 800m Relay

 

 


Kenny Boyd

1967 – Long Jump, Triple Jump

1968 – Long Jump, Triple Jump

1969 – Long Jump, Triple Jump, High Jump, 800m Relay

 


Mike Brightful

1988 – Indoor High Jump

 

 


Tanguy Bukasa

2014 – Indoor High Jump

 

 


Dick Burdette

1960 – 800m Relay

1962 – 100m, 200m

 


 

Ralph Bussard

1954 – Pole Vault

 

 


Greg Carter

2001 – Long Jump

 

 


Oliver Cejka

1968 440m Relay

1969 – 800m Relay

 


Mike Cleary

1981 – Cross Country

 

 


Buckey Clemson

1915 – 100y Dash

 

 


Will Craven

1969 – 800m Relay

 

 


Javar Cruz

2010 – Indoor 55m Hurdles

2010 – 300m High Hurdles

 


Andre Daniels

1996 – Shot Put

 

 


Jordan Dyson

2006 – Indoor High Jump

2006 – High Jump

 

 


Adrian Ellis

1996 – High Jump

 

 


Robert Eyler

1958 – 800m Relay

 

 


Chuck  Foreman

1968 – 128m High Hurdles, 180 Low Hurdles

 

 


 

Frances ‘Butch” Foreman

1966 – Shot Put

 

 


 

Gary Foreman

1970 – Triple Jump

 

 


Vikas Gowda

1999 – Discus

2000 – Indoor Shot Put

2000 -Discus, Shot Put

2001 – Indoor Shot Put

2001 – Discus, Shot Put

 


Rod Gray

1968 – Pole Vault

 

 


Ken Hardy

1986 – 800m Relay

 

 


Gary Harrison

1960 – 800m Relay

 

 


Edward Higinbotham

1958 – 800m Relay

1960- 800m Relay

 


Bill Hildebrand

1962 – 400m

 

 


Austin Holland

1986 – 1600m Relay

 

 


Maynard Hurd

1983 – Indoor 60y High Hurdles

 

 


Ken MacLean

1986 – 300m IH, 1600m Relay

 

 


Jay Markey

1962 – 110 High Hurdles

 

 


Thurbie Markoe

1952 – Shot Put

 

 


Alton McCallum

1997 – Indoor Shot Put

1997 – Shot Put

 

 


David Meadows

1958 – 800m Relay

 

 


Chris Miller

1983 – Shot Put

1984 – Indoor Shot Put

1984 – Shot Put

 


Nils Olson

1966 – Pole Vault

 

 


Wayne Rinehart

1960 – 800m Relay

 

 


Carlos Rivera

1986 – 800m Relay, 1600m Relay

 

 


Ed Rossi

1968 – 440m Relay

 

 


John Schmidt

1954 – 100m

 

 


Lawrence Smith

1968 – 400m, 800m Relay

 

 


Mark Smith

1973 – 880y

 

 


Tony Smith

1986 – 800m Relay, 1600m Relay

 

 


 Maynard Summers

1926 – 440 Run, Long Jump

1927 – 100y, 440 Run, Long Jump

1928 – 100y, 440 Run, Long Jump

 


Larry Thompson

1965 – 1600m Relay

 

 


Robert Weddle

1926 – Long Jump


Larry Wise

1965 – 1600m Relay